החלטה מקדימה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin

טיפ טיסה מאת דובי פרי


ושוב אנחנו עדים לאחרונה באירועי בטיחות שמסתיימים, במקרה האחרון, בצורה סבירה ללא פגיעה אישית (מים בדלק וכיבוי מנוע אחרי המראה).


מבלי להיכנס לפרטים שכן הנושא בחקירה, ניתן להבחין שאלמנט ההחלטה המקדימה – מה קורה אם וכאשר מתרחשת תקלה בהמראה?! – סייע לתפעול המטוס ויציאה שלמה של הצוות.


הנקודה הקריטית של תפעול המטוס בתקלה תוך כדי המראה מביאה את הטייס מנקודת רוגע, שלווה, לפעמים שאננות ולפעמים הגמדה של המתרחש – “לי זה לא יקרה!”, “יהיה בסדר”, “סמוך עלי!” – למצב של טראנס מטריף, לחץ דם מתפרץ, בלבול ולפעמים איבוד עשתונות.


גם לוותיקים וגם למדריכים זה קורה (התאונה בחיפה לאחר המראה).


לרגע הזה, לנקודה הקריטית הזו, אנחנו צריכים להיות מוכנים היטב , לקבל ולהתכונן עם החלטות מקדימות.


בהתאם לדרישות רת”א, אין לבצע המראה ללא תדריך חרומים. כל טייס פרטי בחברה צריך לבצע נוהל זה, ואנו כמדריכים, נדרשים לנצל כל הזדמנות כמו טיסות ריענון, מבחני רמה וכיוב’ להחדיר נוהל זה.


על מנת לשמור על אחידות, מוצע התדריך הבסיסי (שלגביו יש לבצע התאמות לכל שדה/מסלול/תנאי מז”א). התדריך מחולק לשניים, לצד החיובי של המשימה ולחלק של החרומים בהמראה.


להלן התדריך


המראה רגילה. הרמת גלגל אף ב-___ קשר. נתוק ב-___ קשר. (כמובן שבמקרה של רוחות/חתחות/מז”א – במקום “המראה רגילה” יש להכריז את מקדמי הבטיחות הרלבנטיים).


המשימה ______(תרגול הקפות, נווט לר”פ, אזורי אימון וכו’)


במקרה של תקלה כלשהי במהלך הריצה על המסלול (מד מהירות לא מגיב, תקלת מנוע) – מנוע לסרק, מדפים מעלה ובלמים.


במקרה של תקלת מנוע לאחר ניתוק כאשר יש עדיין מספיק מסלול לפנים – מנוע לסרק ואף למטה, מדפים מטה ועם הנגיעה מדפים מעלה ובלמים.


במקרה של תקלת מנוע בצלע אחרי המראה – אין לחזור למסלול ואין לבצע פניות חדות: יש להוריד מיד אף, לשמור מהירות ולפנות לשדה הנמצא קדימה/בצד ____ (על הטייסים/חניכים להכיר את השדות בעל פה).


בעת בצוע התדריך על הטייס/חניך ללוות את התדריך בתנועות ידיים למנופים הרלבנטיים (יד למצערת/מדפים, לחיצה עם הרגליים על הבלמים).


על מנת לוודא החדרת התדריך לכלל הטייסים, מוצע להודיע מראש לנבחנים במבחן רמה/רענון, כי בצוע התדריך בעל פה ומיוזמתם תהיה דרישה מהם למעבר המבחן/הרענון.


החלטה מקדימה – אף פעם לא מאוחרת!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin

אם הגעתם לפה,
סימן שאתם מעוניינים
בפרטים נוספים.

נשמח לשוחח אתכם, לענות על כל שאלה
ולעזור לכם להגשים את החלומות שלכם בעולם
התעופה. השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם.

plane

אם הגעתם לפה,
סימן שאתם מעוניינים
בפרטים נוספים.

נשמח לשוחח אתכם, לענות על כל שאלה
ולעזור לכם להגשים את החלומות שלכם בעולם  התעופה. השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם.

Call Now Button